Logo Budujemy Tarasy

Budujemy Tarasy

4 sposoby, jak dbać o taras kompozytowy

Deski kompozytowe to mieszanina drewnianej mączki i kompozytów. To właśnie dzięki domieszce tworzyw sztucznych deska wygląda na drewnianą, a w dodatku staje się bardzo trwała i pozbawiona wad desek drewnianych. Z punktu widzenia konserwacji, taki taras gwarantuje wygodę. Naturalne drewno trzeba zazwyczaj konserwować i malować, nawet dwa razy do roku.

Nie oznacza to jednak, że o taras kompozytowy nie należy dbać. Jeśli chcemy, żeby taras cieszył nas swoim pięknym wyglądem, warto od czasu do czasu o niego zadbać.

Spis treści:

Jak myć taras kompozytowy?
Jak pozbyć się tłustej plamy z tarasu kompozytowego?
Jak usunąć rysę z deski kompozytowej?
Jak dbać o taras, żeby zachował kolor na lata?

 

Przeczytaj również: Taras drewniany czy kompozytowy?

 

Jak myć taras kompozytowy?

Pamiętajmy, że taras z deski kompozytowej powinniśmy, jak wszystko, od czasu do czasu umyć. Z biegiem czasu brud lubi gromadzić się w ryflach, co może prowadzić do pojawienia się mchu czy zielonego nalotu na deskach.

Wiec czym umyć taras? Wystarczy zwykła woda z mydłem lub płynem do naczyń, nie trzeba nawet przejmować się pogodą. Jeśli taras będzie sechł dłużej to nie ma to znaczenia.

W przypadku silnych zabrudzeń można skorzystać z myjki ciśnieniowej. Korzystając ze specjalistycznej chemii do czyszczenia, należy zapoznać się z zaleceniami producenta. Niektóre środki czyszczące mogą zawierać składniki, które niszczą deskę kompozytową, co przekłada się na ich odporność na uszkodzenia czy odbarwienia.

 

Jak pozbyć się tłustej plamy z tarasu kompozytowego?

Komu nie zdarzyło się poplamić tłuszczem tarasu kompozytowego. Jeśli zwykłe czyszczenie wodą z płynem nie pomogło, to istnieje jeszcze jedna metoda na pozbycie się tłustej plamy. Będziesz potrzebował do tego: papier ścierny o średniej gradacji, drobna szczotka druciana lub wełna stalowa.

Zaplamione miejsce po prostu delikatnie szlifujemy, aż przebijemy się do czystej warstwy deski. Pamiętaj, żeby szlifować wzdłuż ryfli na desce! Jeśli szlifowane miejsce ma nieco inny odcień, możesz wykonać tzw. przejście, szlifując delikatnie deskę dookoła miejsca po plamie. W większości przypadków barwa szlifowanego miejsca wyrówna się z resztą deski po kliku tygodniach.

W sytuacji gdzie szlifowanie nie przynosi efektu lub plama jest zbyt rozległa, głęboka, należy rozważyć wymianę poplamionej deski kompozytowej.

Jak usunąć rysę z deski kompozytowej?

Tarasy kompozytowe są zazwyczaj mocno eksploatowane, dlatego są narażone na zarysowania. Wystarczy niefortunne przesuniecie stołu, krzesła czy ciężkiej donicy. Na szczęście, możemy zastosować dokładnie tą samą metodę co przy tłustych plamach i spróbować przeszlifować uszkodzone miejsce.

 

Jak dbać o taras, żeby zachował kolor na lata?

Jak wiecie deski kompozytowe w okresie pierwszych kilku tygodni nieco szarzeją, gubiąc maksymalnie jedną tonację koloru. Trudno będzie ten proces powstrzymać, ale za to możemy postarać się żeby ten proces przebiegł równomiernie.

W tym okresie regularnie przesuwamy meble na naszym tarasie aby cała powierzchnia było równomiernie wystawiona na działanie promieni słonecznych.

Kolejną kwestią, o której trzeba pamiętać, to to że taras z upływem lat może po prostu stracić intensywność koloru. Jest i na to rada. Na rynku dostępne są specjalne preparaty do renowacji kompozytu, które nie tylko wyciągają ich pierwotny kolor, ale dodatkowo je zabezpieczają na kolejne lata.

 

Poznaj nasze usługi montażu tarasu: Budujemy Tarasy

Sklep
Deski kompozytowe

Za chwilę oddzwonimy