Logo Budujemy Tarasy

Budujemy Tarasy

Wybór Optymalnego Układu Desek Tarasowych: Równolegle czy Prostopadle do Budynku?

Budowa tarasu to istotny etap w tworzeniu przestrzeni rekreacyjnej wokół domu. Jedno z głównych pytań, które pojawia się podczas planowania tarasu, brzmi: jak układać deski tarasowe – równolegle do budynku czy prostopadle? Oto kilka kluczowych wskazówek, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję. Kierunek nachylenia tarasu jest tutaj kluczowym czynnikiem, który należy uwzględnić, aby zapewnić efektywne odprowadzanie wody.

 

Czynniki wpływające na wybór układu desek

 

Nachylenie tarasu

Kąt nachylenia tarasu jest niezwykle ważny, szczególnie dla niezadaszonych tarasów. Zaleca się nachylenie w granicach 2-3%, skierowane z dala od ściany budynku, co umożliwia skuteczne odprowadzanie wody deszczowej. Dzięki odpowiedniemu nachyleniu, woda nie będzie się gromadzić na powierzchni, co zminimalizuje ryzyko powstawania wilgoci oraz ułatwi usuwanie zanieczyszczeń.

Układanie desek prostopadle do budynku często jest zgodne z kierunkiem nachylenia, co sprzyja lepszemu odprowadzaniu wody, zwłaszcza jeśli deski mają ryflowaną powierzchnię.

 

Konstrukcja nośna tarasu

Konstrukcja tarasu opiera się na systemie legarów. Deski powinny być montowane prostopadle do legarów, co zapewnia stabilność i trwałość całej konstrukcji. Taki układ ułatwia także mocowanie desek za pomocą wkrętów lub klipsów, co przyczynia się do dłuższej żywotności tarasu.

 

Rozmiar tarasu

Wielkość tarasu jest kolejnym czynnikiem wpływającym na wybór układu desek. Standardowe długości desek tarasowych zazwyczaj przekraczają 2 metry. Na małych tarasach, zwłaszcza jeśli ich najkrótsza krawędź jest mniejsza niż długość deski, konieczne będzie przycięcie każdej deski, co zwiększa nakład pracy i ilość zużytego materiału.

Na małych tarasach bardziej praktyczne może być układanie desek równolegle do budynku, aby zminimalizować ilość cięć i oszczędzić materiał. Na dużych tarasach można eksperymentować z różnymi układami, uwzględniając preferencje estetyczne i końcowy wygląd.

 

Układanie desek równolegle do budynku

Zalety:

  • Optyczne wydłużenie tarasu: Deski ułożone równolegle mogą sprawiać wrażenie dłuższego tarasu.
  • Spójność wizualna z budynkiem: Taki układ może lepiej komponować się z architekturą domu.

Kiedy wybrać:

  • Krótkie tarasy: Układ równoległy może wizualnie wydłużyć przestrzeń.
  • Zgodność z elewacją: Jeśli chcesz, aby taras stanowił przedłużenie wyglądu budynku.

 

Układanie desek prostopadle do budynku

Zalety:

  • Optyczne poszerzenie tarasu: Układ prostopadły może wizualnie poszerzyć przestrzeń tarasu.
  • Wytrzymałość: Deski ułożone prostopadle mogą być bardziej odporne na zmiany temperatury.

Kiedy wybrać:

  • Długie tarasy: Układ prostopadły efektownie poszerzy taras.
  • Trwałość konstrukcji: W miejscach narażonych na intensywne działanie słońca lub skrajne temperatury.

 

 

Podsumowanie

Decyzja o kierunku układania desek tarasowych zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar i kształt tarasu, warunki atmosferyczne oraz preferencje estetyczne. Kluczowym czynnikiem jest jednak kierunek nachylenia tarasu, który zapewnia prawidłowe odprowadzanie wody. Odpowiednie przygotowanie i profesjonalne wykonanie zapewni trwałość i bezpieczeństwo Twojego tarasu przez wiele lat.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy przy montażu tarasu, skontaktuj się z nami – chętnie doradzimy i pomożemy w realizacji Twojego projektu.

Sklep
Deski kompozytowe

Za chwilę oddzwonimy